5 Nisan 2017 Çarşamba

Kelebek Etkisi
" Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, Amerika'da kasırgaya neden olabilir" ifadesini kullanarak açıklamıştır kelebek etkisini, Edward Lorenz. Akabinde ise kaos teorisini ortaya atmıştır. Yani, tek bir şey değişirse, her şey değişebilir,  Bunu düşününce insan biraz da ürküyor değil mi?
Filmini izledik, geçmişe bugünkü aklımızla dönecek olsaydık, neleri değiştirirdik?
Ama geçmişte değiştirebileceğimiz şeylerin bugüne etkisini bilememek de var. Hatta tam olarak böyle. Ee bu da geleceğimizden çalmaz mı?
Etrafınıza bir bakın, ne kadar da çok olmayacak olanın olduğunu görüyoruz değil mi?
Şu an buradasın, eğer olmasaydın farklı bir şey yaşıyor olacaktın. O farklı şeyin sana kazancı ya da kaybı olabilirdi, Kazancı olduğunda yine farklı bir döngüye girmiş olacaktın, kaybı olduğunda apayrı.. Böyle böyle dallanıp budaklanacaktı. Ama şimdi buradasın ve yaşanan her ne ise bunda senin payın var.
İnsanın aklını yiyip bitirir bu düşünceler; bir soru daha fazla yapsaydım şimdi farklı bölümdeydim, o bölümü bitirseydim şimdi daha iyi bir işteydim, iyi bir işim olsaydı şimdi farklı bir semtte oturuyordum gibi gibi..
Şimdi yapacağınız herhangi bir şey geleceğinizle ilgili büyük bir değişim yaratabilir. Bunu 16 Nisan'da da düşünün olur mu ? Hiç yorum yok:

Yorum Gönder